Grafikas festivāls “Printmaking IN”


dav

Starptautiskais grafikas festivāls uzņem apgriezienus. “Printmaking IN” ietvaros 2016. gada 29. jūlijā tiks atklātas izstādes piecās norises vietās - grāmatu veikalā “Bolderāja”, galerijā “427”, Kaņepes kultūras centrā, “Rīgas mākslas telpas” Intro zālē un peldošajā mākslas centrā “Noass”. Savukārt jau 30. jūlijā izstāžu atklāšanu “rallijs” turpināsies Pērnavas izstāžu zālēs.

 

“Printmaking IN” ir starptautisks festivāla zīmols, kas radies Igaunijā, Pērnavā 1998. gadā. Ar laiku “iekarojot” arī Tallinu un Tartu, tagad šķērsojis Igaunijas robežu un pirmo reizi notiek Rīgā. Festivālā piedalās mākslinieki, kas demonstrē kādu no grafikas vērtību aspektiem un vienlaikus arī nojauc ierasto, iespējams par klišeju kļuvušo priekšstatu par grafiku, kā arī atklāj grafiskās domāšanas vietu mūsdienu mākslā.

Festivāla vadmotīvs – atpakaļ haosā – aicina atgriezties pie pirmsākumiem. Lai izprastu gan pasaules, gan ikviena mākslas darba radīšanas procesu, ir jāielūkojas zemapziņas dzīlēs un jāizceļ ārā daļa no haosa. Tam ir vajadzīga drosme un atvērtība. Tāpēc šo festivālu raksturo demokrātiska vide, nepiespiesta atmosfēra un patiesa attieksme pret brīvību sevī.

Grafikas festivāla mērķis ir atklāt grafikas dažādās šķautnes un ļaut iepazīt gan pašmāju, gan ārvalstu māksliniekus, kā arī aicināt apmeklētājus pašiem aktīvi iesaistīties procesā. Festivāla kulminācijas dienā, piektdien, 29. jūlijā, sākot no 16.00 līdz vēlam vakaram īpašā “rallijā” ikvienam būs iespēja apmeklēt izstāžu atklāšanas un radošā gaisotnē baudīt festivāla cienīgu muzikālo un performanču programmu.

 

Kā pirmā tiks atklāta somu mākslinieces Janikas Herlevi personālizstāde“Melnais zelts” grāmatu veikalā “Bolderāja”. Ekspozīcija sastāv no unikāliem novilkumiem, kas kombinēti ar drukas tehnikām, piemēram, monotipiju, un balstīti fotogrāfijā. Izstāde apskatāma līdz 13. augustam.

 

“Rallijs” turpināsies galerijā “427”, kur tiks atklāta personālizstāde vienai no spilgtākajām laikmetīgās mākslas pārstāvēm Latvijā – māksliniecei Ingai Ģibietei. Kurators Kaspars Groševs. Izstāde apskatāma līdz 26. augustam.

 

Kaņepes kultūras centrā festivāla ietvaros atklās igauņu grafiķa Toomas Kuusing personālizstādi. Mākslinieks ir uzticīgs linogriezuma tehnikai, kurā veido sarežģītas figurālas kompozīcijas ar smalku detalizāciju. Darbos mijas ikdienišķas un mistiskas ainas, kas uzbur sirreālu noskaņu. Izstāde skatāma līdz 28. augustam.

 

“Rīgas mākslas telpas” Intro zālē ar japāņu mākslinieces Hiroko Tsuchimoto performanci personālizstādi “Zvaigžņu putekļi” atklās leģendārais igauņu mākslinieks, “Non grata” līderis un festivāla “Printmaking IN” aizsācējs Anonymous Boh (Al Paldrok). Kā liecība mākslinieka nepārtrauktajiem ceļojumiem apkārt pasaulei ar performanču šoviem un personālizstādēm, ir gan izstādes darbi, gan ceļā sastapto mākslinieku atstātās zīmes uz tiem. Izstāde skatāma līdz 21. augustam. Grafikas festivāla ietvaros Anonymos Boh darbu ekspozīcija būs skatāma arī bārā “Chomsky”.

 

Festivāla “rallijs” finišēs peldošajā mākslas centrā “Noass”, kur notiks izstāžu atklāšanas, kā arī muzikālā un performanču programma. “Noass” pagrabā būs skatāma dāņu mākslinieka Rasmus Danø darbu ekspozīcija„BlackRoom”. 2. stāva galerijā Lienas Bondares personālizstāde “Strange Attractors”. Uz AB dambja Vilnis Putrāms atklās mākslas objektu “Ainavas papildināšana”, savukārt somu mākslinieki Juho Poesiloe Pöysti, Mika Palonen, Tuomo Vuolteenaho un Risto Puurunen labprāt izvizinās pie Noasa pietauvotajā “Kinobox Obscura” mākslas objektā – laivā, sniedzot iespēju ieraudzīt pasauli citām acīm. Vakara programmu aizsāks Elizabetes Balčus un Žana Bonišona (Jean Bonichon) performance “Abpusēji griezošs”, pēc tam performances piedāvās mākslinieku apvienības “Klīga”, “Aina” un “Non grata”. Muzicēs somu mākslinieki Tuomo Vuolteenaho ar viena cilvēka grupu “Tyydyttäjät”, Risto “CW01″ Puurunen un Kristaps Krievs (DJ Krii).

 

Festivāla programma sākās 2016. gada 18. jūnijā ar “Non grata” performanci bāra “Pils” pagalmā un amerikāņu grafiķu izstādes “Atpakaļ haosā” atklāšanu “Rīgas mākslas telpas” lielajā zālē. Izstāde skatāma līdz 21. augustam.

 

 

29. jūlija izstāžu atklāšanu “rallija” programma:

 

16.00

Grāmatu veikals “Bolderāja”, Avotu iela 29, Rīga

Janika Herlevi personālizstāde “Melnais zelts” (Somija)

Izstādes norise: 30.07. – 13.08.2016.

17.00

Galerija “427″, Stabu iela 70, Rīga

Ingas Ģibietes personālizstāde (Latvija)

30.07. – 26.08.2016.

18.00

Kaņepes kultūras centrs, Skolas iela 15, Rīga

Toomas Kuusing personālizstāde (Igaunija)

Izstādes norise: 30.07. – 28.08.2016.

19.00

Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, Intro zāle, Kungu iela 3, Rīga

Anonymous Boh personālizstāde “Zvaigžņu putekļi” (Igaunija)

Hiroko Tsuchimoto performance

Izstādes norise: 30.07. – 21.08.2016.

20.00

Peldošais mākslas centrs “Noass”, AB Dambis 2, Rīga

Rasmus Danø personālizstāde „BlackRoom” (Dānija)

Lienas Bondares personālizstāde “Strange Attractors” (Latvija)

Viļņa Putrāma vides objekts “Ainavas papildināšana” (Latvija)

Izstāžu norise: 30.07. – 14.08.2016.

Atklāšanā Elizabetes Balčus un Žana Bonišona (Francija), “Non grata” (Igaunija), “Aina” (Latvija), “Klīga” (Latvija) performances un grupas “Tyydyttäjät” (Somija), Risto “CW01″ Puurunen (Somija) un Kristaps Krievs (DJ Krii) (Latvija)

 

30. jūlijā 16.00 Pērnavā, Endla teātra izstāžu zālē, tiks atklāta izstāde, kurā pārstāvēti latviešu mākslinieki Kate Seržāne, Mārīte Kluša, Maija Kurševa, Sabīne Vekmane, Ieva Nagliņa, Paulis Liepa un apvienība “Klīga” (Inga Ģibiete, Klāvs Upaciers un Līva Rutmane).

 

Projektu realizē biedrība “Grafikas kamera” (Latvija) un “Non grata” (Igaunija) sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāli “Rīgas mākslas telpa”, Kaņepes kultūras centru, galeriju “427”, grāmatu veikalu “Bolderāja”, biedrību “Kultūras un mākslas projekts NOASS”, sietspiedes darbnīcu “Luste”, drukas darbnīcu “Tava siena”, SIA “Akmeņlauzis”, Folkklubu ALA Pagrabs, bāriem “Chomsky” un “Pils”. Projektu atbalsta Rīgas dome un Valsts kultūrkapitāla fonds, Amerikas vēstniecība Latvijā, “Danish Arts Council” un  “Kone Foundation Finland”. Projekta informatīvais atbalstītājs Latvijas Radio 6 – LU Radio NABA.

 

Projekta komanda:

Ieva Nagliņa, māksliniece, projekta vadītāja, festivāla kuratore (Latvija)

Anonymous Boh, mākslinieks, festivāla kurators (Igaunija)

Paulis Liepa, mākslinieks, festivāla grafiskā dizaina autors un kurators (Latvija)

Liena Bondare, māksliniece, festivāla līdzkuratore

Māra Uzuliņa, kuratora asistente

 

Festivāla mājas lapa  – printmakingfestival.com

 


par šo publikāciju