IRENAS AIZEN PERSONĀLIZSTĀDE “IEDOMU PASAULE”

Latvijas Naivās mākslas muzejs aicina visus interesentus veldzēties no mākslinieces radīto darbu brīnišķīgās enerģijas, kas parastas lietas pārvērš neparastās, aizvedot skatītājus aizraujoši mītiskā iedomu pasaulē.

Irena Aizen savos darbos izmanto dzīvnieku, galvenokārt, zaķu tēlus, lai pastāstītu par cilvēkiem, īpaši, sieviešu un vīriešu savstarpējām attiecībām.

Mākslas zinātniece O. Marozova par naivisti raksta: „Tā kā Irena Aizen ir apveltīta ar filozofisku prātu un satīrisku lietu uztveri arī viņas darbi ir filozofiski – satīriski, vai tieši otrādāk satīriski – filozofiski. Psiholoģija, cilvēcisko attiecību smalka analīze, kā arī nevainojama humora  izjūta ir mākslinieces ir izkopto izteiksmes līdzekļu pamatā.

Piemēram, tad kad mēs gribam uzrunāt bērnu, vai sev tuvu un mīļu cilvēku, neviļus mēs reizēm saucam tos par “kaķīti” vai “zaķīti”.

Zaķītis var būt gan maza meitenīte, gan milzīgs tēvainis; zaķis  tā ir neviennozīmīga un pretrunīga radība. Ķīnieši zaķi uzskata par dzīvnieku, kurš apveltīts ar mūžības dvesmu. Zaķis ir nolemts dzīvošanai uz Mēness zem kanēļa koka, lai piestā berztu nemirstības pulverīt. Savukārt K. Jungs sauc zaķi par palīgu. Tas ir dzīvnieks, kas norāda aizmigušajiem ceļu uz templi, bet neapgaismotajiem ceļu uz dažādu noslēpumu atklāšanu. Turklāt zaķa tēls ir daudzšķautnains, neviennozīmīgs, mainīgs un mānīgs – un vispār, zaķis ar sava tēla daudzveidību ir līdzīgs cilvēkam.

Irenas Aizen darbi sniedz skatītājam to, kas mums ļoti trūkst, sirds siltumu, drošību un stabilitāti. Pieaugot mēs visi iepazīstam un pieņemam “pieaugušo” spēles noteikumus, aizmirstot un pazaudējot to brīnišķīgo zemapziņas sajūtu, ka, galu galā, visam jābeidzas labi.”

Izstāde būs apskatāma arī Muzeju nakts laikā, kad Latvijas Naivās mākslas muzejā ikviens ir aicināts piedalīties pasākumā „Nāc pats un paņem vismaz vienu naivistu līdzi”. Būsim atvērti no 19:00 – 01:00.

Tāpat būsiet gaidīti uz mākslinieces lekciju par naivismu un simbolismu Izraēlas mākslā , otrdien, 17. maijā plkst. 16:00

Ekspozīcija apskatāma no 14.- 21. maijam.

Latvijas Naivās mākslas muzejā, Rīgā, Andrejostas ielā 4.

Muzeja darba laiks no trešdienas līdz svētdienai,  no 12- 19.

Ieeja bez maksas

Foto no izstādes atklāšanas:

Izstāde tapusi ar Izraēlas vēstniecības Latvijā un Kultūras un mākslas projekta NOASS atbalstu.


par šo publikāciju