Pieteikšanās izstādes uzņemšanai no 17.marta
Par projektu:
Mākslas centrs NOASS kopā ar mākslas studiju Fargefabrikken (NO) veido ceļojošu laikmetīgās mākslas izstādi bērniem un jauniešiem.
Kāds ir projekta mērķis?
- Realizēt mobilu ceļojošo mākslas izstādi ar 4 jauniem starpdisciplināriem, inovatīviem darbiem, kā arī tās pavadošo izglītības programmu, kas veicinātu bērnu un jauniešu radošumu drošā un iekļaujošā vidē, reizē nodrošinot mākslas darbu augstvērtīgu, ilgtspējīgu un drošu realizāciju, kā arī veicinot bērnu iesaisti jaundarbu kopradē ar māksliniekiem.
- Izveidot jaunu, mobilu un aizraujošu izstāžu eksponēšanas veidu, kas bez maksas ļautu to apskatīt attālos Latvijas novados, ceļojot uz skolām un dažādiem pilsētas svētkiem, tādējādi laikmetīgo mākslu radot pieejamu arī bērniem un jauniešiem ārpus Rīgas.
- Nodrošināt, ka ceļojošā izstāde apceļo 50 vietas Latvijā, galvenokārt reģionos (līdz 2024. gada aprīlim), atbilstoša tehniskā personāla un īpaši apmācītu, prasmīgu mākslas mediatoru vadībā.
Izstādes kuratore Sandra Ķempele stāsta: ”Ar šo projektu vēlamies veidot pozitīvu priekšstatu par mākslas izstādes apmeklējumu, kas var būt radošs, aktīvs un iedvesmojošs piedzīvojums bērniem un jauniešiem, kā arī veicināt vizuālās mākslas pieejamību ārpus galvaspilsētas. Projekts “Māksla uz riteņiem” veido dialogu starp māksliniekiem un skolēniem, aktīvi iesaistot bērnus pašā mākslas darba radīšanas procesā, kā ārī runā par bērniem un jauniešiem aktuālām tēmām.”
Kas notiek projekta ietvaros?
Izstāde, izvietota divos mikroautobusos, apceļos Latvijas reģionus, viesojoties skolās un pilsētu svētkos, kā arī Norvēģijā, piedāvājot interaktīvu izstādi, radošo darbnīcu, iepazīšanos ar tehnoloģiju izmantošanu mākslā. Projektā piedalīsies četri Latvijas un Norvēģijas mākslinieki, kas kopā ar divu pilotskolu bērniem radīs jaunus mākslas darbus dažādos medijos. Ceļojošo izstādi pavadīs pārdomāta izglītības programma, kas veicinās bērnu radošumu neformālā, atbalstošā un iedrošinošā formā. Savukārt skolotājiem tiks rīkoti informatīvi semināri par projekta norisi un metodēm, kā izmantot laikmetīgo mākslu mācību procesā.
Par izstādi:
Norvēģu mākslinieces Odas Bremnes mākslas instalācija “Viļņu uztveršana” (Sensing Waves). Instalāciju veido kinētiskas skulptūras, skaņa un interaktīvs video. Uz kustību reaģējošās radio antenas līdzinās maņu orgāniem, caur kuriem uztvert pasauli. Radio antenas reprezentē apkārtējās pasaules enerģiju saplūšanu konkrētos punktos, kur tiek uztvertas neredzamās fiziskās realitātes – elektromagnētiskie viļņi mijiedarbojas ar cilvēku radīto tehnoloģiju radio signāliem. Iesaistot sensorās uztveršanas tehnoloģijas un imersīvos medijus, radio antenās savienojas maņu pasaule, elektromagnētiskie viļņi un kustībā balstīta ķermeniskā pieredze.
Oda Bremnes ir jaunās paaudzes māksliniece, kuras pētījumu lokā ir tehnoloģiju visaptverošā klātbūtne. Savos darbos izmanto interaktīvas video instalācijas, skaņu un elektroniku. Mākslinieces interese par tehnoloģijām cieši saistīta ar idejām par pārdabisku spēku jūtamo klātbūtni un ierīču spēju līdzināties dzīvām radībām. Ieguvusi maģistra grādu tēlotājmākslā Bergenas Laikmetīgās mākslas akadēmijā, Bergenas Universitātē.
Mākslas darbā “Jaunās trajektorijas” mijās fiziskās realitātes nospiedumi un izdomāti nākotnes scenāriji, kur mākslīgā intelekta (MI) radītas būtnes ieņem arvien nozīmīgāku lomu. Izmantojot jauno mediju mākslinieka Jurģa Petera pieredzi ar VR un mākslīgo intelektu, trīs meistarklašu laikā, sadarbojoties ar Jūrmalas Valsts Ģimnāzijas jauniešiem, tika radīti pirmie 3D skenējumi, kuros iemūžināti dažāda veida protesti par jauniešiem aktuām tēmām. Attīstot protesta ideju nākotnes kontekstā, cilvēks nonāk spekulatīvā sfērā, kurā mākslīgā intelekta būtnes sevi apzinājušās un, likumsakarīgi, sāk protestēt pret ierasto un savu tiesību ievērošanu. Kāda varētu izskatīties un izklausīties šī jaunā realitāte, kas ir vienlīdz virtuāla un fiziska? VR pieredzē skatītājs savu ceļojumu sāk ieskenētā 3D vidē, kas līdzinās darba fiziskajai apakārtnei.
Pēc īsas pastaigas, skatītājam ir dota iespēja pacelties augšup un izlidot cauri fiziskajai sfērai, nonākot starptelpā, kur punktu mākoņi ar ieskenētajiem protestējošajiem jauniešiem kļūst par atsevišķām zvaigžņu sistēmām un kosmiskajiem objektiem. Turpinot ceļu augšup, skatītājs, visbeidzot, nonākt futūristiskā pasauļu sakausējumā, kurā mākslīgā intelekta būtnēm parādoties un pazūdot tiek radītas dinamiskas nākotnes vīzijas. Darbā vizuālo pieredzi papildina unikāls skaņu celiņš, kas radīts slāņojot tīmeklī atrastās brīvi pieejamās skaņas, lauku ierakstu arhīvus un autora paša veidotās skaņas.
Jurģis Peters ir jauno mediju mākslinieks, studējis digitālo mediju tehnoloģijas un kiberdrošību Birmingemas universitātē, ieguvis maģistra grādu Vizuālās komunikācijas nodaļā Latvijas Mākslas akadēmijā. Savos darbos pielieto virtuālās (VR), paplašinātās realitātes (AR) tehnoloģijas un pievēršas mākslīgā intelekta izpētei un pielietojumam.
“Jauniešu kamuflāža” ir mākslinieka un dizainera Zahara Ze un Jūrmalas Valsts ģimnāzijas jauniešu kopradīta ilustrāciju sērija ar jauniešu ikdienai raksturīgiem notikumiem. Mikroautobusu virsbūves dizainā ietvertie grafiskās izteiksmes līdzekļi (punkts, līnija, laukums) veido kamuflāžai līdzīgu maskēšanās rakstu. Ģeometriski elementi un kontrastējošas krāsas atklāj, kā maskēšanās palīdz pielāgoties apkārtējai videi, paslēpties, kā arī sevi pasargāt. Ilustrācijas atklāj situācijas un sajūtas, kas raksturo jauniešu brīvā laika pavadīšanu, draugus un priekšmetus, bez kuriem nav iedomājama viņu ikdiena.
Zahars Ze ir mākslinieks un dizaineris no Rīgas, kurš strādā ar keramikas krāsām, koku un citiem materiāliem. Darbojoties starpdisciplināri, rada ilustrācijas, sienu murāļus, veido skulptūras un darbojas ar keramiku. Ieguvis maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļā.
“Mainīgā visuma arhitekts” ir vizuālās mākslinieces Evas Vēveres interaktīva instalācija ar Alises Rancānes skaņu, kas pasniedz mākslu caur rotaļu. Katru brīdi rodas jaunas civilizācijas, vecās noārdās un izzūd, neatstājot pēdas. Mēs esam nepārtrauktā kustībā un vēlme uzsākt ko jaunu un dekonstruēt veco nekad nebeidzas. Jebkurš viesis izstādes spēles laukumā kļūs par šī procesa daļu – šeit vēsture necenšas atstāt pēdas. Viss mainās pa stundām, minūtēm, sekundēm un uzbūvētās pilsētas vienmēr ir transformācijā. Kad viena struktūra šķiet pabeigta, tās vietā veidojas nākamā.
Ienākot spēlē, apmeklētājs ir mainīgā visuma arhitekts – tilti, savienojumi, atkārtojumi un pārrāvumi, topogrāfija un ēkas, klusums starp domām un stāsts – viss ir spēlētāju pārziņā. Izejot no šī visuma, spēlētājs atstās savu arhitektūru mainīgajam un neparedzamajam, neko vairs necenšoties ietekmēt un kontrolēt. Tas paveicams tikai nākamajam spēlētājam un arī tad – tikai uz brīdi.
Eva Vēvere ir vizuālā māksliniece un starptautisku mākslas projektu autore. Māksliniece veido instalācijas, zīmējumus, video, mākslas izglītības projektus, autor-darbnīcas, kā arī interaktīvus, performatīvus projektus, kuros skatītāja iesaiste ir nozīmīga darba daļa. Ilgstoši strādājusi ar Poētiskā Robotisma projektiem, sadarbībā ar Lauru Prikuli rīkojot izstādes ar dažādām Latvijas mākslas institūcijām un neatkarīgiem kuratoriem. Pēdējos gados strādā mijiedarbībā ar laikmetīgās mūzikas un dejas profesionāļiem Baltijā un Ziemeļvalstīs.
Šajā pavasarī “Māksla uz riteņiem” ceļos pa Vidzemi, Latgali un Sēliju!
Pieteikties izstādes uzņemšanai iespējams te.
“Māksla uz riteņiem” ir Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu programmas “Reģionālā attīstība un kultūra” finansēts projekts konkursā “Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai.” Projekts saņem dotācijas 206 518 € apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantiem un Valsts līdzfinansējumu 36 444 € apmērā. Projekta realizācijas laiks ir no 2022. gada 1. novembra līdz 2024. gada 30. aprīlim.
Projektu atbalsta Novum Riga Charitable Foundation.
Kontaktinformācija
Kate Zilgalve-Masjukeviča
Projekta vadītāja
Tel.Nr.: +371 29138556
E-pasts: kate@noass.lv

