Pēteris Līdaka “Tetrix”

tetrix

No 2018.gada 9.augusta līdz 15.septembrim Mākslas centrā NOASS būs skatāma Pētera Līdakas personalizstāde Tetrix.

 

“Tēvs un Dēls. Es viņā saskatu sevi un viņš sevī saskata mani. 

Es skatos uz savu dēlu un redzu sevi bērnībā, un caur viņu vēlreiz izdzīvoju to. Vēroju, kā viņš spēlējas un konstruē, un caur šo darbošanos ieraugu sevi kā mazu zēnu, kuram arī gribas aizrautīgi būvēt, konstruēt, spēlēties un sapņot, iedomājoties un iztēlojoties, kā tas varētu būt un fantazēt. Viņš ir mana iedvesma un paraugs, kā brīvi un radoši darboties un spēlēties ar lietām, kas ir visapkārt. Savukārt es  – paraugs viņam, kā var dažādas idejas uzbūvēt reālā mērogā
un pa īstam, kas iedrošina viņu uz tālāku radošu darbību.” 

/Pēteris Līdaka

Pētera Līdakas izstāde Tetrix ir radusies, autoram turpinot jau iepriekš aizsākto savas izdomas un fantāziju pasaules izpēti. Šoreiz mākslinieks ir izvirzījis gluži jaunu un izaicinošu uzstādījumu savai lidojošo objektu teorijai, kas jau līdz šim dažādos veidos izspēlēta viņa mākslas darbos. Izstādes Tetrix ideja ir jau esošās aizraušanās iecerētais turpinājums realizēt un attīstīt autora izdomas jaunākos tēlus, veidojot vēl neredzētu lielformāta neiedomājamu lidojošu debess objektu pasauli.

 

Jau kopš bērnības Pētera Līdakas radošās iedvesmas un intereses avots ir bijusi fantāzija un sava teorija par citas realitātes iespējamību, kuru ir izdevies saglabāt un iedzīvināt mākslas darbos arī šodien. Sapņu inženierija un “aerogrāfija” ir autora uzmanības un pētniecības tēmas, kas lāvušas viņam savos darbos attīstīt un materializēt savu īpašo izpratni par gaisa telpu un tajā notiekošo. Sapņošana, fantazēšana un spēle par un ar vispārpieņemtām patiesībām līdzās mūsdienu tehnoloģiju attīstībai ir autora pasaules redzējuma un iespējamās realitātes pastāvēšanas krāšņs atspulgs.

Mākslinieka Pētera Līdakas aizraušanās pārkāpt vispārpieņemtas patiesības par to, kas lido, kas var lidot un kas notiek mums apkārt, izstādes Tetrix ietvaros turpinās ar jauniem meklējumiem un eksperimentiem, šoreiz atklājot citādās realitātes stāstus īpašā, vēl neredzētā un nerealizētā veidā.

Neiedomājamu lidojošu debess ķermeņu lielformāta skulptūras ir telpiskā realitātē pārvērstas jaunākās autora idejas, kas paver iespēju iekļūt viņa lidojošo objektu pasaulē. Nonākt tiem līdzās tik neparasti tuvu un sajust šo lidojošo tēlu uzbūves nianses, izstādes Tetrix ietvaros kļuvis reālāk kā jebkad iepriekš.  Mākslas objektu izmērs paver iespēju pavisam viegli iztēloties, kā būtu atrasties un dzīvot līdzās šādiem izdomu tēliem.

Pētera Līdakas galvenie darbu radīšanas priekšnoteikumi ir dinamika, kotrasti un vizuāli izteiksmīgo formu niansētība, savu īpašo vietu atstājot arī spontanitātei un neparedzamībai.

Lai atsvaidzinātu, dažādotu, padarītu ekspresīvāku, niansētāku, daudzveidīgāku izpildījumā un materiālos jau iepriekš iesākto lidojošo fantāzijas objektu tēmu, Pēteris Līdaka ir turpinājis meklēt jaunus izteiksmes veidus un tehnikas. Arī izstādes nosaukums Tetrix (tetrix ir sisenis no kukaiņu ģints Tetrigidae dzimtas, kā arī nosaukums robotu izgatavošanas komplektam) izvēlēts, lai uzsvērtu, ka izstādes ietvaros tapušajos darbos pretstatīti gan to izteiksmes līdzekļi, gan arī materiālu pielietojums. Objekti tapuši mijiedarbojoties un kontrastējot betona pamatīgumam ar metāla smalkumu un tā līniju plastiku. Skulpturālie objekti veidoti gan no nerūsējošā tērauda detaļām un betona, gan arī izmantojot koku, tekstilu un citus materiālus.

Izstādē tiks eksponētas gan liela, gan maza izmēra lidaparātu skulptūras un to detaļas, kā arī dažādu lidojošu objektu skices, kuras autors izmanto par pamatu, realizējot un pārvēršot savas idejas materiālā.

Par izstādes autoru

Pēteris Līdaka ir studējis mēbeļu dizainu Rīgas lietišķās mākslas koledžā un mācījies Latvijas Mākslas akadēmijā Vizuālās komunikācijas nodaļā. Maģistrantūras studijas turpinājis Londonas Central st.Martins Mākslas universitātē, kas pēc 2010. gada ir ļāvis paralēli darbam reklāmas aģentūrā strādāt arī pie daudziem izstāžu un sadarbības projektiem. Pētera Līdakas radošā darbība aptver dažādas mākslas jomas  – glezniecību, skulptūru, ilustrāciju, fotogrāfiju, animāciju un grafisko dizainu.

Pēteris izstādēs piedalās kopš 1995. gada. Autora pēdējās personālizstādes notika 2016. gadā Itālijā – “Hypothesses non fingo” Liberia +121, Milānā, un “(s)pace”, Galleria Corraini, Mantovā. Autora darbi glabājas privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs.

Darbus var aplūkot Pētera Līdakas mājas lapā www.peterislidaka.com

Izstādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, #Noass20

2018.gada 9.augusts – 15.septembris

Peldošais Mākslas centrs NOASS

AB dambis 2, Rīga

Darba laiki: Trešdienas – sestdienas, plkst.15.00-22.00

Ieeja bez maksas


par šo publikāciju