Rasas Šulcas personālizstāde “Parasomnija”

SOLVEIGA_PARASOMNIA

No 2018. gada 26. jūlija  līdz 15. septembrim Mākslas centrā NOASS būs skatāma Rasas Šulcas personālizstāde PARASOMNIJA

 

Parasomnija, jeb bezmiegs ir miega traucējuma veids, kas raksturojas ar noteiktu uzvedību, kad cilvēks guļ. Taču runa būs par pavisam īpašiem traucējumiem, jeb prāta nekontrolētu ekspresiju, kas vedina pie iekšējas apskaidrības brīžiem kaut kur starpzonā starp sapni un apzinātību.

Cilvēki būdami aizmiguši ir spējīgi ne tikai uz vienkāršu murmināšanu un krākšanu.
Piemērs tam bija mūziķis no Ņujorkas vārdā Dions Makgregors, kurš miega laikā mēdz sniegt atskaiti par saviem sapņiem sarunas veidā.  Dažkārt cilvēks miegā veic darbības, kuras nekad dzīvē nav veicis, turklāt profesionālā līmenī.  Lī Hadvins dienā strādā slimnīcā, bet naktī pārvēršas par mākslinieku, kurš rada “dīvainus un fantastiskus mākslas darbus”. Interesantākais ir tas, ka, būdams nomodā, Hadvins pat ne tuvu nespēj uzzīmēt kaut ko līdzīgu tam, ko rada naktī.

Taču tas vēl nav viss – dažkārt cilvēks nonāk kādā neparastā   stāvoklī starp miegu un nomodu kad, atbrīvojies no spriedzes pēc smagas dienas,  savienojas  ar savu iekšējo *es*. Izstādē apskatāms mākslas darbu cikls (gleznas un video), kurš tēlo tieši šo īpašo, maģisko brīdi, kad cilvēks atsvabinājies   no apkārtējās pasaules reālijām  fokusē uzmanību uz savu iekšējo pieredzi. Kad pēkšņa gaisma apžilbina prātu un mēs „redzam” kaut ko tādu, ko līdz šim neesam redzējuši. Atliek tikai samierināties ar šo dīvaino plūsmu un nemēģināt aizdzīt redzamos, jūtamos vai dzirdamos tēlus. Kādu, iespējams, pārņem iekšējs rāmums, svētlaime, neizsakāmība

jebšu bezlaicīguma izjūta, bēt kādam tā varētu šķist pavisam ikdienišķa. Lai arī kāds izjūtas neraksturotu šo bezmiega brīdi, viens ir pavisam skaidrs - šajos brīžos cilvēks kļūst īpaši skaists.

 

ZANE_SULCA

Par izstādes autori :

Rasa Šulca  beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu, 2003. gadā ieguvusi Humanitāro zinātņu maģistra grādu mākslā.

 Līdz šim sarīkojusi piecas personālizstādes un piedalījusies virknē grupu izstāžu Latvijā un ārvalstīs. Darbi atrodas Liepājas  Mūkusalas salona kolekcijā un  privātkolekcijās Latvijā, Zviedrijā, Vācijā un Lielbritānijā.

Nozīmīgākie gleznu cikli “Modelis”(2008) Galerija 1.stāvs, “Apsardze”(2011) Mākslas muzeja  Arsenāls , Radošā darbnīca, “Saites” (2012) mākslas telpa Nabaklab, “Desmit”(2013) Galerija MANSS, “Neviens neko neteica”(2015) Mūkusalas Mākslas salons, “Un vilks” kopā ar Daci Dēliņu Lipski (2016) Kalciema Kvartāla galerija .Rīgā.

 Dzīvo un strādā Rīgā, Latvijā.

“Manu gleznu varoņi nav gluži mani ideāli vai svešinieki, bet drīzāk jau pētniecības objekti. Tomēr gleznu galvenais uzdevums ir ieinteresēt skatītāju nevis ar noteikto vizuālo tēlu, bet gan ar to, kas atrodas aiz šī tēla” (Rasa Šulca).

Izstādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds

Attēli:

“Solveiga”, 2017., audekls/ eļla ,160 x 210 cm. Foto: Didzis Grodzs

 “Zane”, 2018., audekls/ eļla ,40 x 50 cm. Foto: Didzis Grodzs

Izstādes atklāšana: 25. jūlijā no plskst. 18:00.


par šo publikāciju