VIRTUĀLĀ PIEMIŅAS VIETA RĪGĀ 2012

 

   

1.jūnijā, vasaras pirmajā dienā, peldošajā mākslas galerijā “Noass” tiks atvērta neparasta izstāde – Virtuālā piemiņas vieta Rīgā 2012”.

“Noass” savās telpās uzņems vācu mākslinieka un festivāla “artvideoKOELN” direktora Vilfrīda Agrikolas de Koloņa (Wilfried Agricola de Cologne) veidotu “Shoah” filmu kolekciju un to pavadošo mākslas darbu skati.

Šī izteiksmīgā kolekcija ir unikāla pasaules mēroga iniciatīva, kas radusies 2010. gadā kā veltījums 65. gadskārtas atcerei kopš Aušvices nacistu koncentrācijas nometnes ieslodzīto atbrīvošanas. Kolekcijas pamatā ir video mākslas darbi, kas veltīti “Shoah” jeb Holokausta tēmai.

Kolekcijas veidotājs aicinājis jaunās paaudzes mākslas profesionāļus no dažādām pasaules valstīm, izmantojot mūsdienīgus mākslinieciskās izpausmes līdzekļus, atspoguļot izpratni par Holokausta tēmu.

Projekta norise Rīgā, tieši vasaras sākumā, nav nejaušība. Holokausts Latvijā sākās 1941. gada 4. jūlijā, kad tika nodedzināta Rīgas Lielā  Horālā sinagoga. Pēc tam sekoja Rīgas geto izveide, kurā ievietoja ne tikai ebrejus – Latvijas iedzīvotājus, bet arī nāvei nolemtos ebrejus no citām Eiropas valstīm.

Videofilmas, melnbaltie grafikas darbi, šokējoši asociatīvas performanču foto dokumentācijas, vienlaikus ar lekcijām un sarunām ar pašiem māksliniekiem, spilgtā veidā atgādina skatītājiem par tādām tēmām kā tolerance un demokrātija, uzjundot sabiedrības kolektīvo atmiņu par XX. gadsimta briesmīgāko notikumu – Holokaustu.

Šīs izstādes mērķis ir vairot skatītāja sirdī sapratni un domu, ka šādi notikumi nedrīkst atkārtoties.

“Shoah” – tulkojumā no ivrita – katastrofa, vai grieķiski – Holokausts. Sešu miljonu cilvēku nogalināšana Otrajā pasaules karā tikai pēc nacionālās piederības – tā ir katastrofa pasaules civilizācijas vēsturē. Eiropā, tāpat kā citviet pasaulē ik gadus šai šausminošajai tēmai tiek veltītas izstādes, filmas un muzeju ekspozīcijas.

Izstādes organizatori ir pārliecināti, ka  kolektīvās atmiņas un piemiņas tēma, kura atspoguļosies Izraēlas, Austrijas, Zviedrijas, ASV, Itālijas un citu, kopā 15 valstu, mākslinieku 40 darbos neatstās vienaldzīgus Latvijas skatītājus.

Izstāde būs apskatāma no 1. jūnija līdz 8. jūnijam peldošajā mākslas galerijā “Noass” pie AB dambja, iepretim viesnīcai „Radisson Blu Daugava”.

    

Izstādes programma angļu valodā:

Izstādi organizē “Kultūras un mākslas projekts NOASS” Rīga.

Mākslinieks un kurators – Wilfried Agricola de Cologne, kas pārstāv artvideoKOELN – starptautiskā kuratoru iniciatīvi „art & moving images” no Ķelnes, Vācijas.

Pieaicinātie mākslinieki – Doron Polak (Izraēla), Eitan Vitkon (Izraēla), Felice Hapetzeder (Zviedrija), Doris Neidl (Austrija), Jay Needham (ASV), Shelley Jordon (ASV), Ben Neufeld (ASV), Cristiano Berti (Itālija).

Projektu Rīgā atbalsta Latvijas Kultūras ministrija, ASV, Izraēlas, Zviedrijas un Austrijas vēstniecības Latvijā, kā arī biedrība Shamir, Rīgas geto un Latvijas Holokausta muzejs, viesnīca “FG Royal Hotel”.

Izstāde notiek  Eiropas Komisijas programmas “Kultūra” atbalstītā daudzu gadu sadarbības projekta – “Engine Room Europe” programmas ietvaros, realizējot aktivitāti “A-team – mākslinieki pārmaiņām”. “A- team” ir radošo procesu veicinoša aktivitāte, kas norisinās Zviedrijā, Bulgārijā, Latvijā un Slovēnijā. Tās uzdevums ir, vienā komandā apvienojot ārvalstu māksliniekus, kultūras mediatoru no neatkarīgo kultūras centru loka, kā arī  kādu vietējās sabiedrības pārstāvi, ar māksliniecisku līdzekļu palīdzību risināt sabiedrībai svarīgu, sāpīgu un aktuālu jautājumu.

“Engine Room Europe (ERE)” ir Eiropas Komisijas programmas “Kultūra” atbalstīts  projekts ilgtspējīga neatkarīgās kultūras sektora attīstībai, kura laikā tiek realizētas vairāk nekā 20 aktivitātes 14 dažādās Eiropas valstīs. “Engine Room Europe” projektu vada  “Trans Europe Halles” – Eiropas neatkarīgo kultūras centru tīkls sadarbībā ar 11 neatkarīgās kultūras organizācijām – “Melkweg” (Amsterdama, Nīderlande), “Factory of Art” (Ļodza, Polija), “Mains D’oeuvres” (St Ouen, Francija), “Stanica” (Žilina, Slovākija), “ufaFabrik” (Berlīne, Vācija), “TNT” (Bordo, Francija), “REX” (Belgrada, Serbija), “ Kultūras un mākslas projekts NOASS” (Rīga, Latvija), “Röda Sten Art Centre” (Goteborga, Zviedrija), “La Friche Belle de Mai” (Marseļa, Francija), “Tabačka Kulturfabrik (Košice, Slovākija).