ŪDENSGABALI

STARPTAUTISKAIS VIDEO UN LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS FESTIVĀLS

Ieeja bez maksas, video tiek rādīti oriģinālvalodā ar angļu subtitriem.

Turpinot vairāk nekā 20 gadu ilgo tradīciju, mākslas centrs “NOASS” Starptautiskā laikmetīgās un video mākslas festivāla ŪDENSGABALI ietvaros AB dambi pārvērš par kustīgā attēla epicentru.

Videomākslai veltītais festivāls “Ūdensgabali” 2023.gadā notika jau 23. reizi. Festivāla programma atklājās trīs trešdienu vakaros no 19. jūlijam līdz 2. augustam, AB Dambī demonstrējot starptautiskas videomākslas skates un ieskatu latviešu mākslinieku darbībā. Festivālu organizē “Mākslas centrs NOASS” sadarbībā ar partnerfestivāliem: Ars Electronica (Austrija), Oberhausen on Tour (Vācija), ExIS Experimental Film & Video Festival (Koreja), MADATAC (Spānija).

IEPRIEKŠĒJO GADU PROGRAMMAS

ŪDENSGABALI 2023

_______________

Festivāla ŪDENSGABALI mērķis ir aktualizēt kustīgā attēla un video medija nozīmi laikmetīgās mākslas jomā. Šogad ŪDENSGABALI svin savu 23.dzimšanas dienu. Katru gadu festivāla laikā interesentiem tiek dota iespēja iepazīties ar kustīgā attēla tehnisko un māksliniecisko daudzveidību. Izvēlētajās programmās tiek demonstrēti jaunākie pašmāju video mākslas darbi un pasaulē pazīstamu festivālu un eksperimentālo kustīgā attēla arhīvu programmas. Laikā, kad tiek runāts par ‘video mākslas renesansi’, rīdziniekiem un pilsētas viesiem ir iespēja apskatīt starptautiski atzītus mākslas darbus, turpinot aktualizēt video medija visuresamību un novērot tā tendences laikmetīgās mākslas jomā.

Mainoties no šaura profesionālu mākslinieku loka interesējoša pasākuma, festivāls ir attīstījies par vienu no tradīcijām bagātākajiem kultūras pasākumiem Latvijā, kas norisinās jau divdesmit trešo gadu pēc kārtas. Festivāls ir platforma video mākslas attīstības veicināšanai Latvijā. Festivāla ietvaros veidotās programmas ar Latvijas mākslinieku darbiem tiek izplatītas ārvalstu partneriem un kalpo kā ilgtspējīgs resurss sadarbības veidošanā un jaunu auditoriju uzrunāšanā. ŪDENSGABALI ir tikšanās vieta starptautiski atzītiem mediju mākslas kuratoriem, kustīgā attēla mākslas profesionāļiem un festivālu pārstāvjiem, kā arī iespēja iepazīties ar spilgtām, košām, izklaidējošām un iedvesmojošām pasaulslavenu video arhīvu un mediju mākslas festivālu jaunākajām programmām, sniedzot ieskatu jaunāko tehnoloģiju attīstībā un kultūru atšķirību ietekmē uz kustīgā attēla mākslu.

Festivāla “Ūdensgabali” īstenošanas ietvaros ilgu gadu gaitā ir veidota sadarbība ar pasaules ievērojamākajiem video, mediju mākslas, īsfilmu festivāliem un arhīviem, tostarp – video mākslas arhīvu “Onedotzero”, prestižo “Japānas Mediju mākslas festivālu”, vācu ceļojošo video festivālu “CologneOFF”, somu video arhīvu “Avearhi”, starptautisko atpazīstamību guvušajām “Oberhauzenas starptautiskajām īsfilmu dienām”, Trans Europe Halles profesionālo kultūras centru tīklu, Salamon F. Guggenheim fondu, festivālu “SonicActs”, kultūras un mākslas platformu Screencity Lab, Lietuvas Nacionālo Mākslas galeriju, Igaunijas laikmetīgās mākslas centru u.c. Ik gadu festivāls piesaista arī vairākus jaunus sadarbības partnerus, turpinot paplašināt programmas ģeogrāfisko, vizuālo un profesionālo daudzveidību.