Ūdensgabali

STARPTAUTISKAIS VIDEO UN LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS FESTIVĀLS

Festivāla ŪDENSGABALI mērķis ir aktualizēt kustīgā attēla un video medija nozīmi laikmetīgās mākslas jomā. 2020. gadā Starptautiskais laikmetīgās un video mākslas festivāls ŪDENSGABALI svinēja savu 20 gadu jubileju. Katru gadu festivāla laikā interesentiem tiek dota iespēja iepazīties ar kustīgā attēla tehnisko un māksliniecisko daudzveidību. Izvēlētajās programmās tiek demonstrēti jaunākie pašmāju video mākslas darbi un pasaulē pazīstamu festivālu un eksperimentālo kustīgā attēla arhīvu programmas. Laikā, kad tiek runāts par ‘video mākslas renesansi’, rīdziniekiem un pilsētas viesiem ir iespēja apskatīt starptautiski atzītus mākslas darbus, turpinot aktualizēt video medija visuresamību un novērot tā tendences laikmetīgās mākslas jomā.

Mainoties no šaura profesionālu mākslinieku loka interesējoša pasākuma, festivāls ir attīstījies par vienu no tradīcijām bagātākajiem kultūras pasākumiem Latvijā, kas norisinās jau divdesmito gadu pēc kārtas. Festivāls ir platforma video mākslas attīstības veicināšanai Latvijā. Festivāla ietvaros veidotās programmas ar Latvijas mākslinieku darbiem tiek izplatītas ārvalstu partneriem un kalpo kā ilgtspējīgs resurss sadarbības veidošanā un jaunu auditoriju uzrunāšanā. ŪDENSGABALI ir tikšanās vieta starptautiski atzītiem mediju mākslas kuratoriem, kustīgā attēla mākslas profesionāļiem un festivālu pārstāvjiem, kā arī iespēja iepazīties ar spilgtām, košām, izklaidējošām un iedvesmojošām pasaulslavenu video arhīvu un mediju mākslas festivālu jaunākajām programmām, sniedzot ieskatu jaunāko tehnoloģiju attīstībā un kultūru atšķirību ietekmē uz kustīgā attēla mākslu.

Festivāla “Ūdensgabali” īstenošanas ietvaros ilgu gadu gaitā ir veidota sadarbība ar pasaules ievērojamākajiem video, mediju mākslas, īsfilmu festivāliem un arhīviem, tostarp – video mākslas arhīvu “Onedotzero”, prestižo “Japānas Mediju mākslas festivālu”, vācu ceļojošo video festivālu “CologneOFF”, somu video arhīvu “Avearhi”, starptautisko atpazīstamību guvušajām “Oberhauzenas starptautiskajām īsfilmu dienām”, Trans Europe Halles profesionālo kultūras centru tīklu, Salamon F. Guggenheim fondu, festivālu “SonicActs”, kultūras un mākslas platformu Screencity Lab, Lietuvas Nacionālo Mākslas galeriju, Igaunijas laikmetīgās mākslas centru u.c. Ik gadu festivāls piesaista arī vairākus jaunus sadarbības partnerus, turpinot paplašināt programmas ģeogrāfisko, vizuālo un profesionālo daudzveidību. 

Galvenie festivāla sadarbības partneri Latvijā ir Rīgas Dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, ”Starptautiskas īsfilmu festivāls “2Annas”, Latvijas Mākslas akadēmija, Liepājas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte, RISEBA un daudzi citi.

PROGRAMMA 2022

JŪLIJS – AUGUSTS

Ieeja bez maksas

Turpinot vairāk nekā 20 gadu ilgo tradīciju, mākslas centrs “NOASS” arī šovasar Starptautiskā laikmetīgās un video mākslas festivāla “Ūdensgabali” ietvaros AB dambi pārvērtīs par kustīgā attēla epicentru. No 6. jūlija līdz 31. augustam katru trešdienas vakaru būs iespēja iepazīt globālās aktualitātes un jaunākās tendences video mākslas pasaulē, kā arī gūt vispārēju priekšstatu par tās plašajām izpausmēm. 

6.07. plkst. 19.00 Japānas Mediju mākslas festivāla izlase “Iedvesmojošas un pārliecinātas: Japāņu animācijas mākslinieces”.

13.07. plkst. 19.00 Prix Ars Electronica: Animācijas video izlase

20.07. plkst. 19.00 “Kustības piezemētie: Video māksla no Etiopijas” AVAF Addis video mākslas festivāla izlase

27.07. plkst. 19.00 “Video māksla no Argentīnas” FIVA festivāla izlase

3.08. plkst. 19.00 Oberhauzenes festivāla starptautiskā video izlase

10.08. plkst. 19.00 Īsfilmu izlase no Vācijas*

17.08. plkst. 19.00 Oberhauzenes īsfilmu festivāla izlase “Māksla un eksperiments”

24.08. plkst. 19.00 Video māksla no Izraēlas**

31.08. plkst. 19.00 Japānas Mediju mākslas festivāla animācijas izlase

Sadarbībā ar partnerfestivāliem ir tapusi programma, kas ik nedēļu atklāsies video mākslas izlašu skatēs ar papildinošu ievadlekciju. Ilggadējas sadarbības rezultātā festivāla programmu veidos izlases no tādiem ievērojamiem festivāliem un sadardības partneriem kā Japānas Mediju mākslas festivāls, “ARS Electronica”, Starptautiskais Oberhauzenes īsfilmu festivāls. Programmā iekļauta arī izlase no AVAF Addis video mākslas festivāla, kā arī FIVA Festival Internacional de Videoarte, kā arī izlase no “Exis” eksperimentālā kino un video mākslas festivāla (Korejas).

Filmas tiks rādītas oriģinālvalodā ar angļu subtitriem, un ieeja video mākslas seansos ir bez maksas.

Pasākumu sērija tiek īstenota ar Rīgas domes finansējumu Rīgas vasaras kultūras programmas ietvaros.

*Pasākumu atbalsta Gētes institūts Rīgā.

**Pasākumu atbalsta Izraēlas vēstniecība Latvijā.