Ūdensgabali

STARPTAUTISKAIS VIDEO UN LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS FESTIVĀLS

Festivāla ŪDENSGABALI mērķis ir aktualizēt kustīgā attēla un video medija nozīmi laikmetīgās mākslas jomā. 2020. gadā Starptautiskais laikmetīgās un video mākslas festivāls ŪDENSGABALI svinēja savu 20 gadu jubileju. Katru gadu festivāla laikā interesentiem tiek dota iespēja iepazīties ar kustīgā attēla tehnisko un māksliniecisko daudzveidību. Izvēlētajās programmās tiek demonstrēti jaunākie pašmāju video mākslas darbi un pasaulē pazīstamu festivālu un eksperimentālo kustīgā attēla arhīvu programmas. Laikā, kad tiek runāts par ‘video mākslas renesansi’, rīdziniekiem un pilsētas viesiem ir iespēja apskatīt starptautiski atzītus mākslas darbus, turpinot aktualizēt video medija visuresamību un novērot tā tendences laikmetīgās mākslas jomā.

Mainoties no šaura profesionālu mākslinieku loka interesējoša pasākuma, festivāls ir attīstījies par vienu no tradīcijām bagātākajiem kultūras pasākumiem Latvijā, kas norisinās jau divdesmito gadu pēc kārtas. Festivāls ir platforma video mākslas attīstības veicināšanai Latvijā. Festivāla ietvaros veidotās programmas ar Latvijas mākslinieku darbiem tiek izplatītas ārvalstu partneriem un kalpo kā ilgtspējīgs resurss sadarbības veidošanā un jaunu auditoriju uzrunāšanā. ŪDENSGABALI ir tikšanās vieta starptautiski atzītiem mediju mākslas kuratoriem, kustīgā attēla mākslas profesionāļiem un festivālu pārstāvjiem, kā arī iespēja iepazīties ar spilgtām, košām, izklaidējošām un iedvesmojošām pasaulslavenu video arhīvu un mediju mākslas festivālu jaunākajām programmām, sniedzot ieskatu jaunāko tehnoloģiju attīstībā un kultūru atšķirību ietekmē uz kustīgā attēla mākslu.

Festivāla “Ūdensgabali” īstenošanas ietvaros ilgu gadu gaitā ir veidota sadarbība ar pasaules ievērojamākajiem video, mediju mākslas, īsfilmu festivāliem un arhīviem, tostarp – video mākslas arhīvu “Onedotzero”, prestižo “Japānas Mediju mākslas festivālu”, vācu ceļojošo video festivālu “CologneOFF”, somu video arhīvu “Avearhi”, starptautisko atpazīstamību guvušajām “Oberhauzenas starptautiskajām īsfilmu dienām”, Trans Europe Halles profesionālo kultūras centru tīklu, Salamon F. Guggenheim fondu, festivālu “SonicActs”, kultūras un mākslas platformu Screencity Lab, Lietuvas Nacionālo Mākslas galeriju, Igaunijas laikmetīgās mākslas centru u.c. Ik gadu festivāls piesaista arī vairākus jaunus sadarbības partnerus, turpinot paplašināt programmas ģeogrāfisko, vizuālo un profesionālo daudzveidību. 

Galvenie festivāla sadarbības partneri Latvijā ir Rīgas Dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, ”Starptautiskas īsfilmu festivāls “2Annas”, Latvijas Mākslas akadēmija, Liepājas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte, RISEBA un daudzi citi.

PROGRAMMA 2021

JŪLIJS – SEPTEMBRIS

Ieeja bez maksas

Turpinot vairāk nekā 20 gadu ilgo tradīciju, mākslas centrs “NOASS” arī šovasar Starptautiskā laikmetīgās un video mākslas festivāla “Ūdensgabali” ietvaros AB dambi pārvērtīs par kustīgā attēla epicentru. No 7. jūlija līdz 15. septembrim katru trešdienas vakaru būs iespēja iepazīt globālās aktualitātes un jaunākās tendences video mākslas pasaulē, kā arī gūt vispārēju priekšstatu par tās plašajām izpausmēm. 

Arī šogad Covid-19 pandēmija ir ietekmējusi ierasto festivāla norisi, liedzot ārvalstu mākslinieku un ekspertu dalību lekcijās un meistarklasēs, taču festivāla formāts ir pielāgots šībrīža izaicinošajiem apstākļiem, un sadarbībā ar partnerfestivāliem ir tapusi īpaši festivālam “Ūdensgabali” veidota programma, kas ik nedēļu atklāsies video mākslas izlašu skatēs ar papildinošu ievadlekciju. Ilggadējas sadarbības rezultātā festivāla programmu veidos izlases no tādiem ievērojamiem festivāliem kā Japānas Mediju mākslas festivāls, “ARS Electronica”, Starptautiskais Oberhauzenes īsfilmu festivāls un “AG Kurzfilm”, savukārt pirmo reizi festivāla programmā iekļauta arī izlase no Somijas Turku Video mākslas festivāla, kā arī īpaši veidotas video izlases no “SPLIT” festivāla Serbijā un “SIMULTAN” Rumānijā. Kā komentē festivāla „Ūdensgabali” programmas veidotāja, mākslas vēsturniece Sandra Ķempele: “Šie festivāli uz globālo tendenču fona vairāk akcentē vietējās video mākslas kontekstu – Ziemeļeiropas un Austrumeiropas video mākslas darbus –, kas ir “uzauguši” ārpus rietumnieciskajām video mākslas tradīcijām un kontrastē saturiski, tehniski un estētiski. Šo festivālu izlašu apkopojums ir veidots, lai paplašinātu priekšstatus par to, cik daudzveidīga ir laikmetīgā video māksla, aicinot arī paturēt prātā vietējos kontekstus.” 

Video mākslas seansus, kopumā veidojot 11 atsevišķu notikumu sēriju, 7. jūlijā ievadīs Starptautiskā Oberhauzenes īsfilmu festivāla starptautiskā darbu izlase, kas izceļ globālās tendences video mākslā, savukārt 15. septembrī festivālu „Ūdensgabali” noslēgs unikāla programma, kurā apvienoti darbi no Latvijas video mākslas arhīva. 

Filmas tiks rādītas oriģinālvalodā ar angļu subtitriem, un ieeja video mākslas seansos ir bez maksas. Festivāls tapis ar Rīgas domes atbalstu. 

Ņemot vērā valstī noteiktos nosacījumus publisku pasākumu organizēšanā, lai ierobežotu Covid-19 izpatību, ieeja video mākslas skatēs būs atļauta tikai ar derīgu Covid-19 sertifikātu, kas apliecina vakcināciju pret Covid-19 vai apstiprina Covid-19 izslimošanas faktu.


7. JŪLIJS

PLKST. 19:00

STARPTAUTISKAIS OBERHAUZENES ĪSFILMU FESTIVĀLS

STARPTAUTISKĀ IZLASE


14. JŪLIJS

19:00

JAPĀNAS MEDIJU MĀKSLAS FESTIVĀLS

PAPLAŠINĀTĀ ANIMĀCIJA


21. JŪLIJS

PLKST. 19:00

AG KURZFILM

EKSPERIMENTĀLĀ VIDEO MĀKSLA NO VĀCIJAS


28. JŪLIJS

PLKST. 19:00

ARS ELECTRONICA

ANIMĀCIJA


4. AUGUSTS 

TURKU VIDEO MĀKSLAS FESTIVĀLA IZLASE „PAZĪSTAMA SAJŪTA”

11. AUGUSTS

STARPTAUTISKĀ OBERHAUZENES ĪSFILMU KINOFESTIVĀLA IZLASE KATEGORIJĀ „MĀKSLA UN EKSPERIMENTS”

18. AUGUST

SERBIJAS VIDEO MĀKSLAS FESTIVĀLA „SPLIT” STARPTAUTISKĀ IZLASE

25. AUGUST

RUMĀNIJAS FESTIVĀLA „SIMULTAN” STARPTAUTISKĀ IZLASE 

01. SEPTEMBRIS

STARPTAUTISKĀ OBERHAUZENES ĪSFILMU FESTIVĀLA UZVARĒTĀJU DARBU IZLASE

08. SEPTEMBRIS

JAPĀNAS MEDIJU MĀKSLAS FESTIVĀLA IZLASE “ANIMĀCIJA X MŪZIKA”

15. SEPTEMBRIS

LATVIJAS VIDEO MĀKSLAS IZLASE