DOES IT MATTER?

GRUPAS IZSTĀDE, KURATORE HLOJA AKRITAKI (Chloe Akrithaki)

03.06. – 01.07.2022.

Mākslinieki: Hloja Akritaki (Chloe Akrithaki), Marta Dimitropulu (Martha Dimitropoulou), Katerina Zaharopulu (Katerina Zacharopoulou), Atina Joannu (Athina Ioannou), Lizija Kalliga (Lizzie Calligas), Marianna Lurba (Marianna Lourba), Aleksijs Papazaharijs (Alexios Papazacharias), Georgija Sagri (Georgia Sagri), Tolis Tatols (Tolis Tatolas), Filips Cicopuls (Filippos Tsitsopoulos), Efija Haliori (Efi Haliori).

Iztēlojies ainu… jebkuru ainu. Trokšņainu ielu, skrienošu bērnu, tava mīļotā cilvēka seju atplaukstam smaidā, ziedošu pļavu, jūru, saules gaismu, kas plūst cauri logam, un tad iztēlojies kameras klikšķi, kas šo brīdi iemūžina uz mūžu. Laika brīdis, izdrukāts uz mazas papīra loksnes. 

Jau kopš laika gala cilvēks ir pakļāvies ilgām iemūžināt gaismas un ēnas līdzās pastāvēšanu, to vienu brīdi, kas drīz būs zudis uz visiem laikiem. Gadsimtiem ilgi cilvēks ir sapņojis, fantazējis un eksperimentējis un tā visa rezultātā 1834. gadā izgudrojis brīnumaino mediju, kuru šodien saucam par fotogrāfiju. 

Mūsu dzīvi ir pārņēmuši šie klikšķi, kas rezultējas svarīgos vai maznozīmīgos attēlos, fotogrāfijā – šajā nemateriālajā un digitālajā elementā, vienā no visizplatītākajiem pieķeršanās veidiem pašiem sev.

Vai tam ir nozīme, ko mēs fotografējam un kā? Ārkārtīgi liela nozīme. Tikpat nozīmīgs ir materiāls, kuru mākslinieks izmanto, lai apslēpto attēlu iznestu gaismā. 

/// 

Latvijas un Grieķijas Republikas diplomātisko attiecību simtgadei veltītā izstāde apvieno 11 grieķu mākslinieku darbus. 

Kā vienojošs elements izstādē ir mākslinieku pieeja fotogrāfijai, kuras pamatā ir tās materiālā dimensija. Mēģinot uzsvērt matērijas un materiāla nozīmi, izstādes centrā ir uzskats, ka mākslas ietvaros matērijas un jēgas ir nedalāmas un ar izšķirošu nozīmi. Izstādē galvenā uzmanība pievērsta mākslinieku attiecībām ar fotogrāfijas mediju. Attiecībām, kas atklājas kā vienlaicīga atkarība un apbrīna, bezgalīga dinamika vai vienīgais veids, kā realizēt darbu.

Sarežģītajos apstākļos, kuros šobrīd dzīvojam, ir lietderīgi uz brīdi apstāties, reflektēt un meklēt atbildi un jautājumu, VAI TAM IR NOZĪME?

Izstādi papildina mākslas centra “NOASS” ārtelpai pielāgota instalācija “Daudzveidības šķirsts” (Diversity’s Ark), kuru veidojis mākslinieks Tolis Tatols, kā arī Filipa Cicopula trīs kanālu videoinstalācija “Beketa lietus” (Beckett Rain). 

Izstāde tiek realizēta Grieķijas Republikas vēstniecības Latvijā paspārnē un ar “Akeso”, “Glebus Alloys” un Ņujorkas Universitātes Prāgā laipnu atbalstu.

Atbalsta: