PAR SPĪTI VISAM

LATVIJAS NAIVĀS MĀKSLAS MUZEJA EKSPOZĪCIJA

NO 2022. GADA NOVEMBRA SĀKUMA 

Lai iepazīstinātu skatītājus ar Latvijas Naivās mākslas muzeja ekspozīciju “PAR SPĪTI VISAM 2022”, ir jāsāk ar nelielu pastāstu par tēmu un autoru izvēli. Šajā ekspozīcijā Jūs skatīsiet Arnolda Skrastiņa, Vijas Vētras, Žaņa Bulava, Mihaila Ramusa un Edgara Krīgera darbus. Visu autoru radošā darba periods lielākoties saistīts ar “padomju laiku“ un atjaunotās Latvijas Valsts pirmo desmitgadi. Izņēmums ir Vija Vētra – ASV (Ņujorkā) dzīvojoša māksliniece, horeogrāfe un dejotāja, kura šogad Rīgā svinēja savu 99 gadu jubileju. Viņa savu zīmēto eņģeļu un gariņu pasauli turpina veidot arī šodien. 

Izstāde ir veidota kā brīvdabas ekspozīcija Rīgā, AB dambja parka teritorijā. Tā būs skatāma bez maksas visu gadu – gan ziemā, gan vasarā. Izzinošā materiāla digitālais raksturs ļauj ekspozīciju skatīt visu diennakti bez apmeklējuma laika ierobežojumiem un brīvdienām, tātad 24 / 7.  

IZSTĀDES NORISES VIETA:

Ekspozīcijas pamatu veido 7 stendi, kuri ir veltīti ekspozīcijas aprakstam un kalpo par “ieejas durvīm” katra autora radošajā darbībā.  

Durvju atslēga ir QR kods, kuru noskenējot mobilajā telefonā, Jums būs pieejams audio gida stāstījums un papildus vizuālais materiāls no Latvijas Naivās mākslas muzeja krājuma. 

Ekspozīcijas apmeklējumu mēs rekomendējam apvienot ar pastaigu parkā, vērojot vēsturisko Vecrīgas panorāmu, Daugavas plūdumu, iespaidīgo Valsts karogu un Ukrainai veltīto saulespuķu dārzu.  

Aicinām izmantot arī bērnu spēļu laukumu, sporta nodarbību laukumu un atpakaļceļā uzlādēt telefonu inovatīvajās “tehno” šūpolēs. Papildus šai izstādei Jums vēl joprojām ir iespēja vērot arī citas Mākslas centra “NOASS” parkā izvietotās ekspozīcijas – Kirila Panteļejeva “Peldētāju”, Kriša Zilgalvja “Daugavas stāstu klausītājs”, “Sirēnu sala” un Grieķijas mākslinieka Toļa Tatola instalāciju “Daudzveidības šķirsts” uz mākslas centra “NOASS” fasādes. 

Lai izstādes apmeklējums būtu aizraujošāks, ekspozīcijas baudīšanu uzsāciet, noklausoties šādus vārdus: “Sensenos laikos dzīvoja vectētiņš un vecmāmiņa. Tie lasīja pasaku grāmatu mazbērniem par Karaļvalsti un Princesi, par milzīgu Pūķi ar deviņām galvām, kas dzīvoja svešajā zemē aiz trejdeviņiem kalniem un trejdeviņām lejām. Tai tālajā zemē zvēri runāja cilvēku valodā un cilvēks cilvēkam bija biedrs, brālis un suns. Šajā pasakā bija vieta gan milžiem, raganām, gan varonīgajam tēvadēlam un Antiņam. Vispār tas bija tik sen, ka tas vairs nav taisnība.”  

Šie mitoloģiskie Vectētiņi un Vecmāmiņas ir izvēlētie mākslinieki, kuri stāsta par Latvijas neseno pagātni – “padomju laika” realitāti un šodienas mākslas kontekstu. Tas ir stāsts par okupāciju, represijām un izsūtījumu, pāri visam izceļot radošas personības vēlmi pretoties necilvēcīgam režīmam un vienlaikus pastāvēt kā saprātīgai būtnei. 

Ikkatrs ekspozīcijā iekļautais mākslas darbs ir vizuāli aizraujošs, emocionāli piesātināts un ietver mehānismu, kuram tikai nedaudz pieskaroties, atlaižas saspringtā atspere, sastingusī tēlu pasaule izplešas un pagātnes laiks rit atkal no jauna. 

Izstāde tapusi ar Rīgas domes atbalstu. 

Lai jauka vērošana! 

PIETEIKTIES EKSKURSIJĀ:

Skolēnu grupas tiek aicinātas pieteikties ekskursijai gida pavadībā. Pieteikšanās forma pieejama TE.