SIRĒNU SALA

>> Atpakaļ uz sadaļu VIZUĀLĀ MĀKSLA, IZSTĀDES

“Sirēnu Sala” ir ar lokatīvo mediju tehnoloģijām realizēta skaņas mākslas instalācija, kura AB dambi pārvērtusi neredzamā, bet saturiski bagātā koncertzālē. Klausītāji jebkurā laikā tai var pieslēgties ar speciāli veidotu mobilo lietotni (Sirēnu Sala).

AB dambja un tam pieguļošajā Daugavas teritorijā ir izvietoti 135 statiski un kustīgi virtuāli “skaņas mākoņi” ar dažādiem darbības rādiusiem, kuri savstarpēji pārklājas un ir telpiski organizēti kopīgā skaņdarbā. Katrā skaņas mākonī atrodas atsevišķs skaņdarba elements, kurš aktivizējas, klausītājam savā ceļā sasniedzot tā darbības ģeogrāfiskās koordinātas (GPS). Klausītājs burtiski pārvietojas skaņdarba iekšienē un viņa brīvi izvēlētais maršruts veido unikālu kompozīcijas attīstības scenāriju. Šī skaņas instalācija ir kā “Sirēnu Ansamblis”, kura atsevišķās balsis klausītājs var samiksēt, tām pietuvojoties vai attālinoties. Vides orientācijai klausītāja un skaņas mākoņu pozīcijas tiek dinamiski attēlotas “Sirēnu Salas” kartē mobilajā lietotnē.

Sirēnu tēls šajā skaņdarbā kalpo gan kā burtiska atsauce uz brīdinājuma un trauksmes signālu ierīcēm, gan Homēra “Odisejā” aprakstītajām mitoloģiskajām sirēnām, kuras ar savām skaistajām balsīm vilināja ceļotājus nāvē.

“Sirēnu Salas” skaņas materiālu Andris Indāns ierakstīja šogad ar Latvijas sintezatoru ražotāja Erica Synths modulāro sintezatoru “Black System III” un tajā spoguļojas pandēmijas laika transformatīvās sajūtas, kad dzirdamu un nedzirdamu sirēnu pavadījumā, trauksmes stāvoklis bija konstanta parādība.

Video no atklāšanas pasākuma (spied šeit)

Video: performatīvs gājiens kopā ar Andri Indānu (spied šeit)

Ievas Raudsepas recenzija (spied šeit)

Baiba Kušķe sarunā ar Andri Indānu (spied šeit)

Andris Indāns ar mūziku un skaņu eksperimentiem nodarbojas kopš 80. gadu beigām, viņa pazīstamākais elektroniskās mūzikas projekts ir “Gas Of Latvia” un viņš darbojies arī grupās “First Latvians On Mars”, “Antarktīda”, “Kartāga” u.c. Indāns ir mūzikas autors vairākām teātra izrādēm, filmām, videomākslas projektiem, performancēm, skaņas instalācijām. Šī nav pirmā reize, kad Indāns pieķeras “Sirēnu Salas” tēmai, –1996. gadā grupa “Kartāga” izdeva kaseti ar šādu nosaukumu.

Skaņas mākslas instalāciju “Sirēnu Sala” Andris izstrādājis sadarbībā ar programmētāju Reini Indānu, vizuālo mākslinieku Krišu Zilgalvi un mākslas centru “NOASS”.


Mobilā lietotne “SIRĒNU SALA” pieejama bez maksas:


Links: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.reinis.Siren


Links: https://apps.apple.com/app/id1576742938