VIDEO MĀKSLA NO RUMĀNIJAS UN ETIOPIJAS

Video izlase no festivāla SIMULTAN (Rumānija)

TISSUE (Audi), Henna-Riika Halonen, Finland / 2022 / no dialogue, 00:30,

Šajā filmā darbā virkne garu kadru ved mūs cauri izdomātai protēžu rūpnīcai, kurā atrodas deguns, caur nāsi, ādu un audiem, kā arī caur nervu sistēmu šūnā. Modificēta dzīvnieka šūnas 3-D modelis kļūst par dīvainu pasauli, kurā dzīvo dažādi dzīvi un nedzīvi organismi. Šeit mēs redzam ķermeni kā vienlaikus autonomu un porainu bioloģisku un tehnoloģisku daudzu sugu organismu un konflikta vietu. 

https://archive.simultan.org/works/tissue

VIVA VOCE (Dzīvā balss), Taietzel Ticalos, Romania / 2022 / no dialogue, 08:00

3D video alternatīvā veidā turpina stāstījumu par filmu Blade Runner. Lai gan sākotnējā stāstā Reičela mirst dzemdībās, viņas apziņa ir atgūta un saglabāta slēptā serverī. Reičela apšauba, kā viņas mehāniskā replikācija nākotnē varētu apdraudēt sieviešu bioloģiskās reproduktīvās tiesības.

https://archive.simultan.org/works/viva-voce

MULTI-TUDE (Daudzums), Fernando Moletta,  Brasil / 2022 /  ENG subtitles, 08:15

Šajā darbā ķīmiskais elements ūdeņradis izseko ceļu starp filmas domu laukiem. 

https://archive.simultan.org/works/multi-tude

OVER HIS DEAD BODY (Tikai pār viņa līķi), Lo Yun Ting, Hong Kong / 2022 / ENG subtitles, 10:00

Videospēles Sleeping Dog (2012) neskaidra aina pārvēršas par smalku atsauci uz pašreizējo Honkongas sociālo un politisko mentalitāti.

https://archive.simultan.org/works/over-his-dead-body

SEDIMENTS (Nogulumi), Marina Oprea, Romania / 2022 / ENG dialogue, 09:35

Tas, kas sākas kā pētnieciska dokumentālā filma par fosiliju aizraujošo dzīvi, pārvēršas par personisku apceri par atmiņas evolūciju, ja to salīdzina ar mūsu Zemes ģeoloģiskajiem laikmetiem. Uztveramās realitātes izpēte un atšifrēšana no personīgās un alternatīvās arheoloģijas perspektīvas tiek iztēlota kā distopiskas struktūras, dinamika un scenāriji, ko rada  vienlaikus sugas un interjera pārklāšanās ar vidi, kuru tā pārveido, mainot to. Filmā ir sajaukti dažādi citāti no zinātniskiem pētījumiem par fosilijām, filozofiem un māksliniekiem.

https://archive.simultan.org/works/sediments

U$AAR V3.0 (Lietotājs v3.0), Sandra Araujo, Portugal / 2019 / no dialogue, 04:08

Sociālo mediju platformas zog datus un algoritmiskus dzīvesveidus cilpās vai to, kā dati veido un izmaina sociālos/politiskos notikumus.

https://archive.simultan.org/works/uaar-v30

THE NODE (Laukumi), Marcin Nowicki, Poland / 2019 /  ENG dialogue, 09:43

Ja apskatām pilsētas arhitektūru, mēs varam atpazīt pilsētas lielākos laukumus kā galvenos krustojumus (mezglus). Mēs raugāmies uz nākotnes komunikācijas revolūciju, kur nākamie soļi ir iespēja ienest jaunus zvaigznāju modeļus. Pilsētas mezgli jeb laukumi kā modeļi var iegūt virtuālāku, iedomātu klātbūtni, ietekmējot pilsētas ainavas turpmāko formu un pašas digitālās arhitektūras lomu.

https://archive.simultan.org/works/the-node

MEMORY OF MOVEMENTS (Kustību atmiņa), Vilmos Koter, Romania,  / 2015 /  no dialogue, 03:02

Dokumentālā filma par staigāšanu pa apļiem, kas pakāpeniski aug. Kustību pēdas ir redzamas tikai video skatītājiem.

https://archive.simultan.org/works/memory-of-movements

Video mākslas programma A P A R T TOGETHER no festivāla Addis Video Art Festival (Etiopija)

123-19 (123-19), Kiki Febriyanti, Indonesia / 2020/21 / 03:00
Kiki Febriyanti video (Indonēzija, 2021) skatās uz jauno rutīnas normu, ko izraisījusi pandēmija. Roku mazgāšana, masku nēsāšana, ķermeņa temperatūras pārbaude kļūst par pazīstamu ritmu.

NOW I CLOSE MY EYES THE WORLD I SEE IS SO BEAUTIFUL (Tagad, aizverot acis, pasaule, ko redzu, ir tik skaista), April Lin, U.K / 2020 / 03:44
Kopā ar ikdienas rituāliem un to metaforām mēs redzam, ka rituāls kļūst par vietu iztēles ceļojumiem.

LAVADO DE MANOS / HAND WASHING (Roku mazgāšana), Paul Barrios, Colombia / 2020 / 05:02
Pola Barrios ‘Lavado de Manos/Hand Washing’ (Kolumbija, 2020) paņem šo rutīnas pazīstamību roku mazgāšanas aktā un paaugstina to līdz simboliskam līmenim, kurā roku mazgāšana nav tikai personīgās higiēnas nolūkos, bet ir saistīta ar paša vainas novēršanu un dažos gadījumos vainas pārnešanu uz trešo personu.

THE COOLEST DIGEST OF LOCKED EDITING (Visforšākais slēgtās rediģēšanas digests), Silvia Marcantoni Taddei, Italy / 2021 / 06:00
Dzīve slēgtībā tiek novērtēta atkārtojošā dienasgrāmatas stila filmā ‘The Coolest Digest of Locked Editing’ (Itālija, 2021), ko veidojusi Silvija Markantoni Taddei, kurā reālā laikā rediģēšanas apkopojums atkal attēlo privātās/performanču uzvedības izolācijā strādājot.

SILENCE THE GUN (Apklusini ieroci), Michael Hailu, Ethiopia / 2021 / 03:00
Ķermenis kļūst par rituāla un sēru vietu filmā ‘Silence the Gun’ (Etiopija, 2021), ko veidojis Maikls Hailu, kurā figūras guļ uz zemes, ietītas baltā audumā, kamēr citi berzē rokas bez panākumiem; ķermeņi jautā par vardarbības motivācijas avotu, vai karu var attaisnot, un vai vardarbības instinkts ir dabisks vai sociālas kondicionēšanas rezultāts.

TOO BIG DRAWING (Par lielu zīmējumu), Genadzi Buto, Russia / 2021 / 05:13
‘Reālās pasaules’ kontūras tiek pārzīmētas tā, lai tās ignorētu robežas, zīmulis turpina izsekot gan uz lapas, gan ārpus tās.

THE SHARKS ARE COMING (Haizivis nāk), Stathis Roukas, Germany / 2021 / 01:41
Poētisks stāstījums attiecas uz pēccilvēcisko fizisko un emocionālo izolāciju un jautā, vai tas, ko mēs iedomājamies par nākotni, ir manipulēts ar mūsu taustāmās mijiedarbības trūkumu, īpaši pandēmijas dienās.

ASTRONAUT/2X2M (Astronauts/2x2m), Milica Denkovic, Serbia / 2021 / 01:47
Video dzejoļu, ko apraksta kā ‘garu slama dzejoli, sadalītu divos gifos’, ir sakārtoti 40 laukumos, lai attēlotu 40 karantīnas dienas, kas 14. gadsimta kuģiem bija jāpavada Venēcijā pēc ierašanās no inficētiem ostām, kamēr 2×2 metru laukums attiecas uz ieteikto fiziskās distances mērījumu publiskajā dzīvē kā aizsardzības pasākumu pret Covid-19. Vizuālais dzejolis un tā skaitliskā simbolika pārsniedz valodas robežas, lai pārdomātu gan pandēmijas ārējo pieredzi, gan tās ietekmi uz mūsu iekšējo ainavu, kuru ir grūti izteikt vārdos un maldinoši tā izolējošā pieredzes ilūzijā, kad patiesībā tā ir tik universāla.

O.C.D. NEED SANITIZER (O.C.D. vajag dezinfekcijas līdzekli), Suhasini Seelin, India / 2020/21 / 10:06
Jaunās ikdienas rutīnas tiek skatītas kā process, kas ļauj cilvēkiem droši sanākt kopā filmā ‘O.C.D. Need Sanitizer’ (Indija, 2020/2021), ko veidojusi Suhasini Seelin, kas arī pēta, kā šajos jaunajos apstākļos risināt pieskārienu un ciešu cilvēku kontaktu.

MAP FOR A REMEMBERED FUTURE (Nākotnes atmiņu karte), Lucio Gorzalczany, Kelsey
Ikdienas dzīves rutīnas un ierobežojumu spēja ļaut laiku un telpu iztēloties jaunus un nākotnes apvāršņus kopā sanākšanai tiek nepārtraukti attēlota darbos; noteiktu sistēmu sabrukums pieprasīja atgriezties pie atmiņām, īstām un iztēlotām, un atrast veidu, kā veidot jaunu teritoriju kopīgai pieredzei. 

KOYUKUK (Kojukuk), Rachel Lin Weaver, U.S.A. / 2021 / 08:06
Reičelas Lin Veiveres ‘Koyukuk’ (ASV, 2021) ir meditācija par jauktām vietējām identitātēm, garu pasaulēm, nāvi, valodas zudumu un dzīvniekiem, apvienojot kadru no upju ekoloģijas pētījumiem Aļaskas vietējā ciematā Gitr’ingithchaggis ar vecāko intervijām, mēģinot rast izpratni pēc mūža pārpratumiem. Tā kā ciemata vietējā valoda, Deg Xinag valoda, tika lielākoties izskausta ar rasistiskām valdības politikām, bērni tika sodīti par valodas runāšanu, radot komunikācijas plaisu starp nākamajām paaudzēm. Zemūdens kameras ieraksti ar zivju ķermeņiem, kas peld upes straumēs, rada audiovizuālu harmoniju starp pagātnes un tagadnes notikumiem.

TIME TO DREAM (Laiks sapņot), Marianna Varviani, U.S.A. / 2021 / 10:04
Izšķirtības izsaukšana, kas atrodama caur deju un ķermeņa atbrīvošanu apspiestu spēku vidū, ir redzama Marianas Varvianī deju filmās ‘Time to Dream’ (ASV, 2021), kurās grupas dinamiku izpēte dejā risina sociālās netaisnības kļūdainajā sistēmā, kā veidu, kā pārvērtēt un pārveidot kopā būšanu.

ANXIETY DIARY (Trauksmes dienasgrāmata), Tewodros Kifle, Ethiopia / 2021 / 03:00
Reaģējot uz darbu izolācijā, Tewodros Kifle ‘Anxiety Diary’ (Etiopija, 2021), video dienasgrāmata, kas parāda nervozitātes un apjukuma izraisīto daudzuzdevumu veikšanu, ko izraisījusi pandēmija.

THE CITY BRIDGES ARE OPEN AGAIN (Pilsētas tilti atkal ir atvērti), Masha Godovannaya, Russia/ Mexico/ Austria / 2020 / 08:09
Montāža parādās kā stāstījums, kas piemērots jaunajiem attiecību veidiem ar mūsu dzīvajām un mediju realitātēm filmā ‘The City Bridges Are Open Again’ (Krievija/Meksika/Austrija, 2020), ko veidojusi Maša Godovannaja, kurā vairāki krievu avangarda filmu veidotāja Sergeja Eizenšteina filmas veidoti kā utopiska revolūcija, kas parādās kā vizuāls stāsts par drīzu notikumu, izsaucot pagātnes sacelšanās spokus, dievības un garus un aicinot viņus pievienoties cīņai.

DIKENGA (Dikenga), Maria-Gracia Latedjou & Mwana Pwo, Angola / 2021 / 05:55
Ķermenis kļūst par rituāla vietu pašatklāsmei deju filmā ‘Dikenga’ (Angola, 2021), ko veidojuši Maria-Gracia Latedjou un Mwana Pwo.

 

EVERY RUPTURE (Katra pārrāvšana), Sasha Litvintseva, U.K. / 2020 / 05:55
Sasha Litvintsevas ‘Every Rupture’ (Lielbritānija, 2020) pārvietojas starp trim ekoloģijām: kruīza kuģi Brexit referenduma laikā, putnu koloniju, kas nevēlamā veidā iznīcina mežu, ko sauc par mājām, un pasauli pandēmijas laikā. Pārvietojoties starp šīm pasaulēm, filma jautā par attēlu nozīmi pēc pārrāvuma. Jautājumu piedāvātajā telpā filma ļauj telpu sēru izpausmei.