Vija Vētra “1:100”

“Vija Vētra  1:100” ir mākslas projekts, kas tapis atzīmējot izcilās mākslinieces un horeogrāfes 100 gadu jubileju. Tas sastāv no pilsētvides objekta uz mākslas centra NOASS fasādes, multimediālas instalācijas uz trim monitoriem un  mākslinieces oriģināldarbu izstādes. Pilsētvides objekts uz mākslas centra fasādes tapis iedvesmojoties no Vijas Vētras zīmējumu motīviem kā arī bērnu un viņu vecāku radošo darbnīcu rezultātā tapušajiem mākslas darbiem.

Lai skatītājiem būtu iespēja uzzināt mākslas darbu tapšanas noslēpumus, uz trim ekrāniem skatāmi fragmenti no 2023. gada jūnijā vadītajām radošajām darbnīcām ar Vijas Vētras piedalīšanos. 

Mākslinieces oriģināldarbu izstāde veltīta tīrā radošuma meklējumiem. 
Tajā skatāmi arī jaunākie Vijas Vētras zīmējumi.

Par Viju Vētru un mākslasdarbiem.
Vija Vētra ir leģendāra ASV (Ņujorkā ) dzīvojoša māksliniece, horeogrāfe un dejotāja, kura 2023. gada 9. februārī svinēja savu 100 gadu jubileju. Vija Vētra savu zīmēto eņģeļu un gariņu pasauli veido no ēdienu iepakojuma kastīšu kartoniem, kuru atlocītās malas veido enģeļu spārnus vai ausis. Ornamentālas kolāžas no pašlīmējošamies krāsainiem iepakojuma un reklāmu materiāliem atgādina budistu mandalas un apstraktās glezniecības paraugus, kas piesaista skatītājus ar pašpārliecinātu nepiespiestību un aizrautīga dvēseliska rituāla klātbūtni. Kinētiskas skulptūras – “ mobīļi” tiek gatavoti no pastaigās atrastiem un diegā iekārtiem priekšmetiem, koku zairem, gliemežvākiem, akmeņiem un lupatiņām. Tie atdzīvojas pie katras gaisa plūsmas. Vija Vētra ir pārliecināta, ka šajos darbos iemiesojas harmonija, saticība un izlīdzināšana.. Visus viņas mākslasdarbus caurstrāvo gaišas skumjas un leilas pilsētas iedzīvotāja vientulība. Var arī apgalvot, ka Vijas Vētras zīmējumi ir savdabīga, taču neapzināta tradīciju sintēze ar dažādām atskaņām no pasaules klejojumos vērotās totēmu un dabas spēku pielūgšanas, dažādu tautu mitoloģijas un arī no ikdienas reālās dzīves. Māksliniece uzsver, ka, šos darbus darinot viņa spēlējas nopietni kā bērns ar visdažādākajiem materiāliem, krāsām un vēl daudz ko citu. Viņa uzskata, ka vislielākā māksla ir rotaļāties. Šī attieksme pret radošumu ir arī viena no būtiskākajām laikmetīgā mākslas jaunajām iezīmēm, kas nāk pēc tik ļoti monumentāli nopietnās Latvijas mākslas desmitgadēm. 

Izstāde tapusi izmantojot Latvijas Naivās mākslas muzeja krājuma materiālus.
Izstādi atbalsta: Rīgas Dome,Sabiedrības integrācijas fonds, Latvijas Kultūras ministrija