Kaspars Brambergs “Aura Trigger”

No 27. līdz 30.maijam mākslas centrā NOASS tika atklāta mākslinieka Kaspara Bramberga izstāde “Aura Trigger”. Ekspozīcija ir nozīmīgs materiālā un digitālā krustpunkts un norisināsies vairākos posmos līdz oktobrim. Tajā apvienoti reāli un NFT jeb Non-Fungible Token darbi. Šīs duālās prezentācijas, kurās redzami fiziski objekti NOASS galerijas telpā un digitālie analogi blokķēdes monitoros, aicina skatītājus izpētīt tradicionālās mākslas un jaunāko tehnoloģiju satuvināšanos.

Sākums – ģenēze

“…Vai esam pamanījuši tirānisku sakarību starp lielo skaitu iespēju un mazo laika daudzumu mūsu rīcībā? Mēs esam trauksmes stāvoklī. Laika ir par maz. Pareizās izvēles ir jāspēj izdarīt ļoti īsā laikā. Maldīga sajūta par bezgalīgu eksistenci manu apziņu padara miegainu. Ir jārīkojas ātri. Man nav daudz laika.”

“Aura Trigger” pievēršas mākslas uztveres mainīgumam tehnoloģiju laikmetā. Agrāk radio un televīzija kalpoja kā pasīvi informācijas nesēji, taču mūsdienās to pārveidojuši viedtālruņi, lietotnes un elektroniskie maki, kas prasa aktīvu līdzdalību. Šīs pārmaiņas atspoguļo plašāku sabiedrības tendenci uz tūlītēju mijiedarbību un moderno rīku praktisku pielietojumu ikdienas dzīvē.

Izstādē pausta ideja, ka, lai gan tehnoloģijas piedāvā plašas iespējas, tās arī uzspiež jauna veida tirāniju – nerimstošu steidzamību, ko nosaka laika trūkums. Bramberga darbi uzsver bezgalīgo digitālo iespēju paradoksu uz mūsu ierobežotās eksistences fona. Reālie un digitālie objekti ir būtībā vienādi, radot spoguļattēlu realitāti, kas apšauba autentiskuma un klātbūtnes būtību.

Integrējot blokķēdes tehnoloģiju, Brambergs ne tikai paplašina savu mākslas mediju, bet arī komentē digitālās revolūcijas ietekmi uz mūsu mākslas uztveri. Katrs izstādes posms iedziļināsies šajā dialogā, aicinot skatītājus aizdomāties par savu mijiedarbību ar tehnoloģijām un laiku.

Izstādes pirmajai daļai noslēdzoties, aicinājām mākslinieku uz sarunu, kurā viņš atklāj izstādes mīklainā nosaukuma nozīmi, runājot par auru nenotveramo dabu, negaidītas atklāsmes momentiem, kas ierosina jaunus radošos ceļus, kā arī reflektē par mūsdienu tirānijas jēdzienu, ko iemieso mākslīgi radīta steidzamības sajūta.

NFT UN LAIKA TIRĀNIJA: INTERVIJA AR MĀKSLINIEKU KASPARU BRAMBERGU

Par mākslinieku:

Mākslinieks Kaspars Brambergs radošajā darbā izmanto glezniecības un skulptūras paņēmienus, kurus var raksturot kā abstraktu monumentalitāti un brutālismu. Viņa jaunākā darbība iekļauj sevī pievēršanos blockchain tehnoloģijai kā radošā spektra paplašinājumam. Mākslinieka darbi ir iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā. 2014. gadā nominēts ‘Purvīša balvas’ fināla astotniekam par personālizstādi “Dynamis”, kas norisinājās mākslas centrā NOASS.

MallowArt NFT platforma: https://www.mallow.art/u/ktb

DRiP haus NFT platforma: https://drip.haus/ktb

ExchangeArt NFT platforma: https://exchange.art/ktb/nfts

Pasākumu atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds, Rīgas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds.